Liate podlahy, Návody

Viete čo sú to glitre?

Glitre sú malé reflexné telieska, dostupné v rôznych veľkostiach tvaroch a farbách. Svojím povrchom odrážajú svetlo v rôznych uhloch, čo spôsobuje, že ich povrch je lesklý a trblietavý.
 
V prehistorických dobách sa vyrábali drvením rôznych materiálov ako malachit, galena, sľuda, hmyz a podobne. Prvé použitie glitrov datujeme zhruba do doby pred 30.000 rokmi pri tvorbe jaskynných obrazov.
 
Moderné glitre sa vyrábajú z plastu a ich vynájdenie datujeme od roku 1934 kedy američan Henry Ruschmann vynašiel metódu rezania plastu na drobné glitre. Dnes sa vo svete vyrába viac ako 20 000 druhov glitrov v rôznych tvaroch a veľkostiach a to od 0,05mm až do 6,4mm.
Glitre ako také sa stali dokonca určitým symbolom „subkultúry“ ktorú symbolizovali umelecké prúdy glam rock a jeho extrémnejšia verzia „glitter rock“.
 
Používajú sa najčastejšie v nechtovom dizajne, v kozmetickom priemysle, v stavebníctve ako prísady pre farby a laky, v dekoratérstve, výrobe vianočných ozdôb, pri výrobe rybárskych návnad a podobne.
 
Glitre sa používajú aj pri tvorbe liatych dizajnových podláh v štýle glamour. Tak isto ich môžete pridať do ľubovoľnej farby pri maľovaní stien, ktorým dodáte neopakovateľný lesk a trblietavosť.
 
Glitre na tieto účely kúpite v našom e-shope. Pri ich výbere vám radi poradíme.