Návody

Meníte dlažbu na schodoch v exteriéri? Postupujte takto.

 

Výber samotnej dlažby

Dlažba do vonkajších priestorov musí vydržať extrémne letné teploty na priamom slnku, ale i hlboké zimné mrazy. Najmä v druhom prípade vzniká nebezpečenstvo prasklín, do ktorých jednoducho zatečie voda, tá opäť zamrzne a z dlažby máte razom mozaiku Exteriérová dlažba (nie len tá na schody) musí byť v každom prípade kvalitná, mrazuvzdorná a v najlepšom prípade aj záťažová. Ak sa ulakomíte na lacné produkty s vidinou šetrenia peňazí, po prvej zime môžete dlažbu meniť znovu.

Stavebné lepidlo

Keď máte vybranú kvalitnú dlažbu, môžete sa pustiť do výberu vhodného lepidla. Ruky preč od lacnej malty, dajte prednosť značkovým zmesiam, ktoré sa, rovnako ako dlažba, dokážu prispôsobiť výkyvom počasia.

Ročné obdobie

Máte plnú garáž materiálu a vonku stále prší? Radšej pokladanie dlažby ešte odložte. Vyhýbajte sa práci pri vysokých teplotách, v mrazoch, počas extrémne vlhkých dní a iných výkyvoch počasia. Zlé podmienky môžu znehodnotiť lepidlo a predĺžiť jeho dobu schnutia, čo môže mať za následky stratu požadovaných vlastností.

Dizajn

Každému oku lahodí niečo iné, no nevyberajte si dlažbu len na základe lásky na prvý pohľad. Je to investícia na desiatky rokov, vyberajte preto s rozumom a tak, aby ste sa za 10 rokov nehanbili po vybranej dlažbe kráčať spoločne s návštevou. Opätovná výmena by vás znovu stála veľké množstvo úsilia a ďalší balík peňazí.

Situácie

Pokladáte úplne novú dlažbu alebo rekonštruujete staré schody? V prvom prípade si dajte záležať aj na podklade – konštrukcii schodov. Ak začne sadať a praskať konštrukcia, odrazí sa to aj na dlažbe. V druhom prípade si dajte pozor najmä pri rozbíjaní starej dlažby. Môžete narušiť statiku schodiska. Pri kompletnej rekonštrukcii stojí za zváženie aj odizolovanie schodiska kvôli vlhkosti zo zeme.

Je toho na vás veľa?

Príliš veľa informácii a práce? Netrúfate si vybrať dlažbu, lebo nepoznáte značky? Alebo je pre vás miešanie „malty“ španielskou dedinou? Obráťte sa na nás. Radi vám pomôžeme s výberom, ale i so samotnou rekonštrukciou vášho schodiska.