FAQ, Kamenný koberec, Kamenný koberec

Epoxidový alebo polyuretánový?

Kamenný koberec sa vžil do povedomia slovenského národa ako zmes kamienkov a živicového pojiva. Jeho vlastnosti závisia predovšetkým od vlastností použitej živice.

Ako živicové spojivo sa môže použiť

  • epoxidová živica
  • polyuretánová živica
  • polyaspartik

Epoxidová živica

Pre exteriér je najmenej vhodným spojivom epoxidová živica. Je UV nestabilná. V praxi to znamená že pri vystavení vplyvom UV žiarenia mení farbu (žltne až hnedne) a krieduje. (rozpadáva sa na prášok podobný kriede) V snahe potlačiť tieto negatíva sa odporúča častá revitalizácia povrchov. Zákazníci sú ochotní kupovať epoxidové kamenné koberce kôli ich nízkej cene, no v konečnom dôsledku preplatia na údržbe a kratšej životnosti. Z technického hľadiska sa Epoxidová živica nedá vyrobiť ako UV stabilná.

Vhodnosť použitia

  • Interiér a miesta, kde nie je veľké namáhanie UV žiarením.

Polyuretánová živica

Tento druh živíc sa dá vyrobiť ako 100% UV stabilný a odolný voči poveternostným vplyvom. Polyuretánové živice sú pružnejšie než epoxidové a pritom stále vysoko odolné. Na trhu sú dostupné v dvoch variantách. Ako jednozložkové (PU1K), vytvrdzujúce na vzduchu a dvojzložkové (PU2K), vytvrdzujúce reakciou medzi zložkou A a B.  Polyuretánové kamenné koberce sú síce drahšie než epoxidové, ale svojími vlastnosťami ich vysoko prevyšujú.

Vhodnosť použitia

  • Jednozložkové PU1K = iba pochôdzne plochy
  • Dvojzložkové PU2K = pojazdné plochy a pochôdzne plochy

Polyaspartik

Je 100% UV stabilná, veľmi pružná ale vysoko odolná dvojzložková živica. Jej vysokou prednosťou je, že vytvrdzuje aj v mrazoch. Nevýhodou je extrémne rýchly čas vytvrdzovania pri spracovaní a zatiaľ vyššia cena. Jej obrovskou výhodou je, že už po 24 hodinách je úplne vyzretá. Čo v prípade epoxidovej alebo polyuretánovej živice trvá 5 – 7 dní.

Vhodnosť použitia

  • exteriér a interiér bez akýchkoľvek obmedzení

 

TIP

Pri exteriéroch jednoznačne investujte do kamenného koberca s dvojzložkovou polyuretánovou živicou alebo polyaspartikom. 

Materiály na zhotovenie kamenného koberca sú dostupné v našom e-shope tu.