Kamenný koberec

Dlažba na terasu: aký materiál vybrať?

 

Stará dobrá klasika“ – zámková dlažba

Zámková dlažba patrí bez pochýb medzi tie najpoužívanejšie typy dlažieb na terasu. Zaručene ju nájdete u nejedného vášho suseda. Je síce možno pravda, že časy svojej najväčšej slávy má tento typ dlažby už za sebou, ale rovnako je pravda aj to, že určité výhody vám ponúka stále.

Výhody: V prvom rade je to určite cenová dostupnosť. V porovnaní s niektorými inými materiálmi je zámková dlažba stále lacnejšou alternatívou. Ak si ju zvolíte ako dlažbu na vašu terasu, určite vás poteší aj jej praktickosť a odolnosť. Zámkovú dlažbu môžete použiť na terasu, k okoliu bazéna, ako príjazdovú cestu či chodník. Zámková dlažba je odolná, mrazuvzdorná a často aj protišmyková (spýtajte sa v predajni). Už dávno takisto neplatí, že zámková dlažba má len jedno dizajnové prevedenie. Dnes už nájdete zámkovú dlažbu vo viacerých tvaroch aj farbách. Je len na vás, aký typ a farbu si zvolíte, avšak mali by ste myslieť na to, aby dlažba ladila aj s exteriérom vášho domu.

Nevýhody: pravidelná údržba a o niečo náročnejšie kladenie dlažby. Nemyslite si, že o zámkovú dlažbu sa netreba starať. Aj ona si vyžaduje vašu pravidelnú starostlivosť a údržbu. Ak ju zanedbáte, môže sa oveľa rýchlejšie opotrebovať, budú sa na nej usádzať nečistoty a je možné, že sa nevyhnete ani vzniku plesní. Vyrastajúca burina v škárach takisto nevyzerá dobre.

Moderná terasa s vinylovou podlahou

Je pravda, že kedysi sme boli zvyknutí používať vinylovú podlahu iba v interiéroch. Tento typ podlahy sa však najmä v posledných rokoch čím ďalej, tým viac usídľuje aj na terasách. Je viacero dôvodov, prečo je vinylová podlaha čoraz populárnejšia.

Výhody: medzi najväčšie výhody vinylovej podlahy patrí určite jej odolnosť a životnosť. Vinylová podlaha odoláva rozpätiu teplôt už od -25° C až do +70° C. Preto sa nemusíte báť využívať túto podlahu ani v exteriéroch v našom klimatickom pásme. Okrem toho je vinylová podlaha odolná aj voči UV žiareniu, je mrazuvzdorná, nešmýka sa a odoláva ako mrazom, tak aj vode a vlhkosti. Vinylová podlaha navyše poteší aj dizajnovo. Na výber máte mnoho imitácií (od textil až po drevo) a viacero farebných odtieňov. Starostlivosť o ňu je takisto nenáročná a nevyžaduje si žiadne špeciálnu údržbu.

Nevýhody: medzi nevýhody tohto typu podlahy môžeme zahrnúť aj náročnosť jej opráv. Napriek tomu, že vinylová podlaha je odolná, predsa len ju môžete poškodiť. Napr. ostrými predmetmi. Práve takéto poškodenia sa odstraňujú pomerne náročnejšie, ako je tomu pri iných typoch podláh.

Drevo je pre milovníkov tradícií

Drevo bude pravdepodobne vždy populárne a nemusíte sa dlho zamýšľať nad tým, prečo. Drevo vonia, je to prírodný materiál a navodzuje útulnú, pohodlnú a domácku atmosféru. Drevená podlaha bude vždy „in“, nikdy nevyjde z módy, avšak treba sa pripraviť na to, že sa o ňu treba skutočne poriadne a pravidelne starať.

Výhody: prírodný materiál. Ak ste milovníkom prírodných materiálov, vinylová imitácia dreva vám nestačí, potom bude drevo pre vás to pravé. Vždy vám však pri výbere radíme poradiť sa s odborníkmi. Na trhu je viacero typov drevených podláh z rôznych drevín. Niektoré sú odolnejšie, niektoré menej. Ak však zvolíte správne, môžete mať na terase podlahu, ktorá je odolná a životnosťou predčí takmer všetky iné materiály.

Nevýhody: ach, tá údržba. Ak chcete mať podlahu, ktorá vydrží, je nevyhnutné, aby ste sa o ňu pravidelne starali. Drevo je potrebné pravidelne natierať špeciálnymi prípravkami, ktoré zabraňujú vzniku plesní, poškodeniu škodcami a vlhkosťou. Treba sa tiež pripraviť na to, že kvalitné drevo vás finančne vyjde o čosi viac.

Kamenný koberec s prírodným „lookom“ a nenáročnou údržbou

Kamenný koberec môže byť skvelou voľbou pre tých, ktorí túžia po prírodnom materiáli na svojej terase, ale buď si nemôžu kvalitné drevené podlahy dovoliť finančne, alebo ich obťažuje náročnejšia údržba. Kamenný koberec totiž v sebe spája 2 zložky: prírodný kameň a transparentné reakčné živice. Údržba je v porovnaní s drevom prakticky minimálna a nevyžaduje si žiadny špeciálny prístup.

Výhody: výhod kamenného koberca je mnoho. Tento typ exteriérovej podlahy je mrazuvzdorný, odoláva nielen mechanickému, ale aj chemickému poškodeniu, poradí si s vodou a vlhkosťou a dizajnovo si ho môžete prispôsobiť podľa vašich preferencií. Viac o jeho farebných prevedeniach môžete zistiť aj priamo v našom e-shope.

Kamenný koberec sa skvele hodí nielen na terasu, ale vďaka svojim vode odolným vlastnostiam aj k blízkosti bazénov. Populárne je jeho využitie aj na príjazdových cestách ku garáži či na chodníky. Kamenný koberec je odolný, pri jeho pokládke nevzniká žiadny odpad a slúžiť vám bude dlhé roky.

Nevýhody: niektorí uvádzajú ako nevýhodu kamenného koberca fakt, že ak je na ňom voda, šmýka sa a je prakticky nemožné po ňom prejsť bez toho, aby ste sa nepošmykli. S tým si však už dnes vieme poradiť vďaka protišmykovému plnivu, ktorým vieme váš nový kamenný koberec vybaviť. Či už si na vašu terasu zvolíte prírodný materiál, ako je drevo či náš kamenný koberec, alebo siahnete po vinyle či klasickej zámkovej dlažbe, pri výbere vždy dbajte na to, aby ste si dali poradiť od profesionálov a nepodcenili pokládku ani jedného typu podlahy.